theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Metamorfoza mieszkania 40m2

Bardzo lubimy darować wnętrzom drugie życie. To zupełnie coś innego niż po prostu wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. Takie nowe surowe wnętrza nie niosą ze sobą historii, ich właściciele nie zdążyli pozostawić na nich swoich odcisków. Są pustą tablicą. Co innego wnętrza zamieszkałe. Przestrzenie, w których ktoś żył, bawił się, płakał, znosił przedmioty i formował przez lata swoje otoczenie jak plastyczną masę. Przychodzi jednak moment, kiedy właściciel tego często przypadkowo uformowanego tworu decyduje się zacząć od nowa. Wtedy jego dom ma szansę na drugie życie. 

I tu wchodzimy my 🙂 Zobaczcie, w jakim stanie zastaliśmy to mieszkanie.

Remont w tym mieszkaniu był już dawno dawno temu. Widać to po zastosowanych materiałach i rozwiązaniach. Poza liftingiem wizualnym, potrzebne były tu również zmiany funkcjonalne. Głównie kuchnia z salonem zasługiwała na specjalne potraktowanie. Zdecydowaliśmy się na połączenie tych dwóch pomieszczeń, żeby zyskać więcej przestrzeni na przechowywanie w kuchni, ale też dać trochę oddechu, którego salon zdecydowanie potrzebował. W ogóle układ tej kuchni z dwoma wejściami wydawał nam się dziwny. Lodówka umieszczona między otworami drzwiowymi, brak miejsca do jedzenia i stół stojący prawie w przejściu między dwoma pomieszczeniami. Salon, który pomimo tego, że nie był mały, miał właściwie nieustawny kształt. Z jednej strony okna, z drugiej cała ściana z drzwiami. Postanowiliśmy więc wyburzyć ścianę między kuchnią a salonem, między kuchnią a korytarzem, za to dobudować kawałek ściany między salonem a korytarzem. 

Świetnym pomysłem, który lubimy stosować, jest wyspa łącząca salon z kuchnią, ale też stanowiąca stały element, do którego można dostawić np stół. Dzięki temu stół jest jednocześnie w salonie, ale też blisko kuchni. Zajmuje niewiele miejsca, ale też można go wystawić na środek pokoju, jak przyjdzie więcej gości. Taki zabieg zastosowaliśmy też w tym mieszkaniu. Zobaczcie ( link do artykułu z mieszkaniem Joanny, którego jeszcze nie ma :-))

Dzięki dobudowaniu ścianki między salonem a kuchnią, zyskaliśmy miejsce na telewizor, szafkę i regał na książki, który zajmuje mało miejsca i jest jednocześnie fajną dekoracją. 

To tyle w kwestii funkcjonalności. A co z aspektem wizualnym? Zobaczcie sami:

 

Mamy nadzieję, że podoba Wam się bardziej niż przed remontem 🙂

Dużą robotę w tym wnętrzu zrobiło zastosowanie cegły. Czerwona cegła ma bardzo duży wpływ na klimat we wnętrzu. Od razu je ociepla i sprawia, że staje się bardziej przytulne. Takie samo znaczenie mają drewniane żaluzje. Wcześniej okna oprawione były białymi roletami. To dawało efekt jasnego, surowego i nieciekawego okna. Dzięki zawieszeniu w oknach żaluzji, taki stały element jakim okno ,staje się częścią aranżacji pasującym do reszty, stanowiącym poniekąd dekorację we wnętrzu.

Zwróćcie uwagę na kuchnię. To ważna strefa w każdym domu. Służy do gotowania, ale nie może zostać pominięta w całościowym podejściu do projektu wnętrza. Tym bardziej, że stała się częścią salonu. Jest widoczna, gdy odpoczywamy, oglądamy telewizję, czy przyjmujemy gości. Musi więc być ładna, ciekawa i oczywiście ergonomiczna. Szafki mają teraz ujednolicone szafki, zamiast zbieraniny różnych wielkościowo frontów widzimy teraz proste, czytelne formy. Żeby bardziej ujednolicić ścianę widoczną od salonu, schowaliśmy za frontami lodówkę i zmywarkę do zabudowy, a piekarnik, którego nie da się schować za frontem umieściliśmy w wyspie, tak że nie jest widoczny od strony pokoju. Meble w tej kuchni pochodzą z IKEI, ale żeby nie zostawiać wolnej przestrzeni między szafkami modułowymi, słupek na wino, zrobiliśmy sami. Tu możecie zobaczyć, jak go wykonaliśmy:

Elementów, które zrobiliśmy sami w tym mieszkaniu jest więcej 🙂 Szafka zasłaniająca skrzynkę oraz skrzynia do przechowywania i siedzenia, która stoi w korytarzu też są naszego autorstwa. Oczywiście mogliśmy kupić gotowe meble, ale musielibyśmy pójść na kompromis, jeśli chodzi o rozmiary, ale też wizualnie ciężko było nam coś znaleźć na rynku. Poza tym, my bardzo lubimy robić takie rzeczy, a przy okazji zazwyczaj świetnie się przy tym bawimy 🙂 Z resztą zobaczcie sami.

Wracając do kuchni, być może zastanawiacie się które meble mają tam takie szafki z półką na dole. Więc nie ma tam takiej kolekcji. To są zwykłe korpusy METOD ale o 20 cm wyższe niż fronty, które zastosowaliśmy. Wewnątrz szafki trzeba umieścić półkę na wysokości kończącego się na dole frontu i mamy gotową szafkę z półką. Generalnie moglibyśmy wykonać tę kuchnię na zamówienie, ale zazwyczaj mamy jakiś określony budżet na inwestycję i jak w większości przypadków był on zupełnie normalny, a nawet trochę mniejszy niż powinien być, w związku z tym musieliśmy radzić sobie trochę z meblami modułowymi, a trochę posilać się naszymi sprytnymi pomysłami. 

Mieszkanie nie jest duże. W sumie ma ok. 40m kw. W takich przypadkach staramy się wizualnie małe powierzchnie powiększać. Jest na to wiele sprawdzonych sposobów. Jasne kolory, łączenie pomieszczeń, porządek z zastosowanych bryłach, ale i jednolite powierzchnie. Tu zwróćcie uwagę na podłogę. Zazwyczaj w kuchni kładziemy płytki. W tym przypadku, żeby nie dzielić powierzchni na podłodze, użyliśmy podłogi drewnianej w całym mieszkaniu, no oczywiście poza łazienką 🙂

Będąc przy łazience i porządku w widocznych bryłach, zwróćcie uwagę, że tu również schowaliśmy pralkę w zabudowie przy umywalce. Przy takich rozwiązaniach należy tylko pamiętać, że wysokość pralki + blat to jednocześnie odpowiednia wysokość umywalki, więc umywalka powinna być wpuszczana a nie stawiana na blat.

I na koniec to, co ważne w projektowaniu urządzaniu wszystkich wnętrz. Konsekwencja, spójność i jeszcze raz jednolitość. Pamiętajcie, że nie wazne, czy jest to łazienka, kuchnia, czy korytarz, one wszystkie powinny być zaprojektowane w jednej stylistyce. Niekoniecznie muszą to być dokładnie te same kolory i materiały, ale chociaż styl powinien być w miarę ujednolicony.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej materiału z tego mieszkania, zapraszamy na nasz kanał na youtube

Po więcej inspiracji zapraszamy oczywiście na instagram, tiktok i fb.

Udostępnij:
Następny post
Jak się rozliczać z ekipą wykończeniową?

0 Skomentuj

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

15 49,0138 8,38624 1 0 4000 1 http://mirellaimarcin.pl 300 0
Zadzwoń